Isı Yalıtımı Nedir?

Isı Yalıtımı Nedir?Kış aylarında evlerdeki sıcak hava, yaz aylarında ise soğuk hava bir çok çatlaktan ve delikten hatta duvarlardaki sıva yapısından dolayı çıkış noktası bulurlar. Sıcak ile soğuk , soğuk ile sıcak havasının yer değiştirmesi mevsimlere bağlı olarak klima, doğalgaz vs. gibi enerji ürünlerinin çok fazla kullanılmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle insanlar sürekli olarak cepleri yakan ağır faturalarla boğuşmakta ve belki de diğer ihtiyaçlarından kısıp, bütçelerinin büyük bir bölümünü yakacak ya da serinletecek ürünlere ayırmak zorunda kalmaktadırlar.  Bu tür sorunlara karşı bilinen en etkili çözüm ise muhakkak ki ısı yalıtımıdır. Peki ısı yalıtımı nedir ? Isı yalıtımı bir çok özel madde ile binanın iç ve dış kısmının döşenerek  ısı alışverişinin önlenmesidir. İyi bir ısı yalıtımı sayesinde meydana gelen ısı kayıpları yok edilmektedir.

Isı Yalıtımı Yaptırmak Ne Gibi Faydalar Sağlamaktadır ?

Isı yalıtımı sisteminin en bilinen faydası ısı alışverişini ortadan kaldırması nedeniyle çok büyük bir oranda ısı tasarrufu sağlamasıdır. Bundan dolayı da ısınmak için harcanan masraflar %80 ile %85 arasında bir azalma göstermektedir.  Buna bağlı olarak yakıt tüketimi azalmaya başladığı için, çevre kirliliği de önlenmiş olmaktadır. Çünkü atık gaz salımı en aza indirgenmektedir. Enerji kullanımı büyük bir oranda azaldığı için ülkemizin dışarıya olan enerji bağımlılığı da ortadan kaldırılabilmektedir. Evlerdeki nem den ya da rutubetten kaynaklanan zararlı organizmalar sorunu bir nebze de olsa ortadan kaldırılmaktadır. Bina dışının ya da içinin özel maddeler ile kaplanması sonucunda, bina daha sağlam bir hale gelir. Buna bağlı olarakta deprem gibi olaylara karşı daha sağlamlaşmış olur. Isı yalıtımı sayesinde daha konforlu bir yaşam olanakları sunulmaktadır.

Isı Yalıtımı Binanın Hangi Kısımlarında Kullanılmaktadır ?

Evlerdeki ısının dışarıya çıktığı noktalar yalıtım yapılmadan önce muhakkak tespit edilmelidir. Isı yalıtımı genellikle binaların dışa bakan duvarlarına uygulanmaktadır. Bu duvarlardaki çatlaklar ve sıvalar iyice kontrol edilip döşemeye hazır hale getirildikten sonra yalıtım malzemeleri bir çok teknik ile bir kaç kat döşenir ve ısı alışverişi önlenir. Dış duvarların haricinde ise çatılara, evlerin tabanlarına, toprakla teması bulunan döşemelere ve duvarlara,  katların ayrıldığı döşemeler de ısı yalıtımı yapılmaktadır.

Isı Yalıtımı Malzemelerinin Özellikleri

  • Malzemeler ısı iletkenlik sayısını en aza indirger ve böylece binadaki sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesi engellenir.
  • Kullanılan malzemelerin yoğunluğu arttırıcı özellikleri olduğu için, içerideki mevcut havanın ısınmak ya da serinlemek için yeterli olması sağlanmaktadır.
  • Yapılan yalıtımda kullanılan kaliteli malzemeler buhar direncine sahip olmalıdır. Çünkü ısınma ya da soğuma ile birlikte direnç arttıkça malzemeden geçecek olan buhar miktarı azalmaktadır.
  • Yanmaya karşı dirençli malzemelerdir. Herhangi bir yangın durumunda güvenli olmaları için önceden testlere tabi tutulmaktadırlar.
  • Kullanılan malzemelerin su emme özelliğine sahip olmamaları gerekmektedir. Malzeme su emdikçe direnci düşer , direncin düşmesi ile içerideki havanın korunması zorlaşır.
  • Mekanik anlamda sağlıklı malzemeler kullanılması şarttır. Çünkü iyi bir ısı yalıtımı uzun yıllar boyunca kullanılan malzemelerden yapılmaktadır. Dış etkilere karşı mekanik olarak dayanamayan yani eğilip bükülebilen levhalar yalıtım için uygun malzemeler değillerdir.
  • Malzemelerin sıcaklığa karşı dayanımları daha önceden ölçülür. Çünkü her malzeme belirli bir sıcaklıktan sonra direncini kaybederek deforme olabilir.Bunun sonucunda ise içeride tutulan hava dışarıya çıkabilir. Bu nedenle ya kullanmak üzere belirli bir sıcaklık  belirlenmelidir ya da malzemelerin ısıya karşı dirençleri yüksek tutulmalıdır.

Isı yalıtımında kullanılan malzemelerden tutun da işçiliği kadar en küçük detaylar bile çok önemli unsurlardır. Bu nedenle yalıtım konusunda isim yapmış, malzemelerinin kaliteli olduğuna inandığınız firmalar ile anlaşma yapmanız en sağlıklı yöntem olacaktır. Bunların yanı sıra ise yalıtım yapılmadan önce şikayetçi olduğunuz havanın giriş çıkış bölgesini tespit etmelisiniz. Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan yalıtım sistemi, hem ekonomik olarak hem de ısınma açısında büyük faydalar sağlayacaktır.

Bu yazıya benzer İzolasyon Nedir? adlı makaleyi de okuyabilirsiniz.

 

Twitter Google Plus Facebook Linkedin

Yapanibul.com da yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği
oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından yapanibul.com.tr hiçbir şekilde sorumlu değildir. 
Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.

Copyright @ 2011 - 2017