İzolasyon Nedir?

İzolasyon Nedir?İzolasyon en basit tanımı ile ortamlardaki enerji akışının dışarı çıkmasını engellemek için kurulan sistemlerdir. Bu işlemleri yapabilmek için bir çok çeşit malzeme kullanılmaktadır. Bu malzemelerin yardımı ile dışarıya ısı aktarımı yapılması engellenir. Çünkü kullanılan malzemelerde yalıtım özelliği vardır. Yalıtım da izolasyon kelimesi ile eş anlamlılık göstermektedir.  İzolasyon sisteminin kurulumu oldukça basittir. Ancak izolasyon yapılan ortamların daha öncesinden uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun içinse yapılması gereken ilk iş, malzemelerle kaplanacak duvarların olabildiğince pürüzsüzleştirilmesidir.  Aynı şekilde yalıtım yapılacak olan bölmelere göre işlemler değişiklikte gösterebilir. Bundan dolayı yalıtım formatları hakkında iyice bilgi edinmek gereklilik olmuştur. İzolasyon çeşitleri şu şekildedir;

Ses İzolasyonu

Ses izolasyonu genellikle gürültü ve sesi dış ortamlara aktarmamak ya da dış ortamlardan gelen sesin iç bölgelere girişini engellemek için yapılmaktadır.Genellikle müzikal çalışmaların sürdürüldüğü stüdyo (Seslerin daha net olarak alınması ve iletilmesi açısından önemlidir. )ortamında kullanılsa da evlerde de ses izolasyonu önemli bir unsurdur.

Elektriksel İzolasyon

Elektriksel izolasyon insan yaşamı için muhakkak gerekli olan bir sistemdir. Evlerimizde kullanmış olduğumuz küçük ya da büyük elektrikli aletlerin 220 volt üzerinde elektrik barındırması insanların yaşamını tehlikeye sokar. Bu nedenle bir yalıtım olması şarttır. Elektriksel izolasyon da tam bu noktada devreye girerek gerekli olan yalıtımı sağlar. Yani bu aletleri elle tutulan kısımlarına yalıtım malzemeleri yerleştirilerek elektrik enerjisinin dışarı çıkması engellenir.

Isı İzolasyonu

Özellikle soğuk kış ayları için oldukça işe yarar bir yöntemdir. Isı tasarrufu yapılmasını sağlar. İyi yapılmış bir ısı izolasyonu ile evde bulunan ısının dışarı çıkması engellenir. Aynı şekilde yaz aylarında da evlerdeki serin havanın dışarı çıkması engellenerek daha ferah ortamlar yaratılmaktadır. Bu nedenle klima vb. ürünlere gerek kalmaz ve hem maddi hem de manevi anlamda büyük bir kazanç söz konusu olarak kendisini gösterir.Bir binada ısı yalıtımını sağlamak için bir çok malzemeye ihtiyaç duyulur. Bu malzemeler şu şekildedir;

 • Cam Yünleri: Camların bir çok işlem sonucunda life benzer bir yapıya büründürülmesidir. Ham madde olarak silis kumu kullanılarak üretilen bir malzeme olarak bilinmektedir.
 • Taş Yünleri: Genellikle mineral malzemeler bir araya getirilerek üretilen lif şeklindeki taşlardır.
 • Isı Yalıtım Levhaları:  Sert bir köpük şeklinde olan en gerekli izolasyon malzemelerinden birisidir. Isı yalıtımı yapılırken olmazsa olmazlardandır.
 • Xps Yalıtım Levhası: Isı yalıtımında kullanılan sert köpüklerin banttan ile çekilmesi ile yapılmaktadır.
 • Poliüretan Köpükler: Poliol ve izosiyonat  malzemelerinin bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkan köpük türüdür. Bu karışım hava ile birleştiği zaman sert bir yapı halini alır.
 • Fenol Köpükler: Şişen ve sertleşen malzemelerin bir araya getirilmesi ile oluşan malzeme türlerinden birisidir.
 • Cam Köpükleri: Basınca dayanaklı olarak üretilmiş olan malzemelerdir. Bu direnci sayesinde ısının dışarı girip çıkması engellenmektedir.

Bu malzemeler kullanılarak yapılan izolasyonlar genellikle en sağlıklı olan yöntemlerdir. Yalıtım konusunda malzemeler kaliteli bir yapıda olmalı ki mümkün olduğunca tasarruf yapılsın. Aksi takdir de yapılan yalıtımlar tasarruf sağlayacağına zarara uğratabilmektedir. Ancak izolasyon yaptırmak oldukça gereklidir.

İzolasyonun Faydaları

 • Çok büyük bir oranda enerji tasarrufu sağlarlar.
 • Çalışma ortamlarında ses izolasyonu yapılması son derece konforlu bir ortam sağlar. Yani sessizlik oluşur.
 • Elektriksel izolasyon ile çarpılma tehlikesi tamamen ortadan kaldırılır.
 • Tasarruf yaparken çevre bilinciniz gelişir ve çevre kirliliğine neden olmazsınız.
 • Isı alış verişi olmadığı için verim hat safhalardadır.

Isı İzolasyonunu mümkün olduğunca işi bilen elemanlara yaptırmak gerekmektedir. Uygulaması kolay olsa da ustalık gerektire bir iştir.

Bu yazıya benzer Mantolama Yasası makalemizi de okuyabilirsiniz.

 

Twitter Google Plus Facebook Linkedin

Yapanibul.com da yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği
oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından yapanibul.com.tr hiçbir şekilde sorumlu değildir. 
Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.

Copyright @ 2011 - 2017