Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolama Nasıl Yapılır?Mantolama işlemi, ısı yalıtımı sağlayan ve binaların dış kısmında uygulanan bir işlemdir. Bir nevi binayı giydirmek olarak da bilinmektedir. Mantolama işlemi genel olarak binalardaki ısı yalıtımın yetersiz olduğu durumlarda veya ısı transferi yapmak amacıyla uygulanmaktadır. Bu nedenle soğuk kış aylarında evler çok soğuk oluyor ise ya da yaz aylarında çok fazla sıcak oluyorsa binanın dış kısmına muhakkak mantolama çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Peki mantolama olarak adlandırılan işlem tam olarak nasıl yapılmaktadır ? Hemen açıklayalım.

  • Mantolama yapmak için ilk olarak bu işlemin uygulanacağı binanın dış kısmında detaylı bir hazırlık çalışması yapılmalıdır. Eğer duvarlarda yapıştırma işlemini engelleyecek olan herhangi bir tortu veya kir birikintisi var ise, mantolama uygulamasından önce  bu birikintilerin ve lekelerin temizlenmesi oldukça önemlidir.
  • Bina dışına yapılan temizlik işleminin ardından yapı eteği olarak da bilinen su basmanlar, mantolamada kullanılacak olan levhaların kalınlığı ile aynı oranda olacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu işlemin hemen ardından ise yapıştırma harcı ile sıvanan levhalar, duvara paralel duracak şekilde düzgün bir şekilde binanın dış yüzeyine yapıştırılmalıdır. Yapıştırma işleminin bitmesi ile birlikte kullanılan levhaların daha uzun ömürlü ve sağlam olması amacıyla ek olarak montaj işlemi yani dübelleme işlemi yapılmalıdır.
  • Yapıştırma ve montaj işlemleri bittikten sonra mantolamada en önemli ve asıl unsur olan köşelerin yerleştirilmesi işlemidir. Dilatasyon, denizlik ve  damlalık gibi aletler kullanılarak köşe profilleri sağlamlaştırılmaktadır. Gerekli olan malzemelerin yerleşimi ve montajı bittikten sonra, binanın dış kısmı 2 kat sıvanır. Mantolama ömrünün uzun olması ve sıvı geçmemesi için sıvanın üstüne donatı fileleri yerleştirilir ve yapılan sıvanın kurumasına fırsat vermeden hemen bir kat daha sıva atılarak boya işlemine geçilir.

Dış Cephe Mantolama işlemi, işinde uzman bir kadro tarafından yapılmalıdır. Kullanılan malzemelerin kalitesine ve performansına büyük önem verilmesi gerekmektedir. Çünkü hatalı uygulanan mantolama işlemleri, gereksiz bir masraf olacak ve aynı zamanda da ısı yalıtımı konusunda kesin çözümler sağlamayacaktır. İyi bir mantolama işlemi ile enerji konusunda büyük tasarruflar edilebilmektedir. Böylece mantolama işlemine vermiş olduğunuz parayı, az gelen faturalardan misli ile geri alma fırsatınız olacaktır. Ancak binanın dışına mantolama işlemi yapılmamış ise tasarruf konusunda oldukça masraflı bir dönem geçirilebilmektedir. Bu nedenle de özellikle soğuk kış ayları için mantolama işleminin yapılması hem evin içerisindeki sıcak havanın muhafazası için, hem de elektrik veya doğalgaz gibi faturalardan tasarruf etmek için oldukça önemlidir.

Bu yazıya benzer Isı Yalıtımı Nedir? adlı makalemizi de okuyabilirsiniz.

 

Twitter Google Plus Facebook Linkedin

Yapanibul.com da yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği
oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından yapanibul.com.tr hiçbir şekilde sorumlu değildir. 
Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.

Copyright @ 2011 - 2017