Mantolama Nedir?

Mantolama içerideki ısıyı korumak amacıyla binanın dışının özel malzemeler ile kaplanmasıdır. Bu sistemin bir diğer adı ise, ısı yalıtımı olarak bilinmektedir. Mantolama ile evlerde ısı köprüleri oluşturarak, ortamda bulunan sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesi  durdurulmaktadır. Böylece kış aylarında içeride bulunan sıcak havanın, yaz aylarında ise serin havaların dışarı çıkması engellenmektedir. Sistem enerji tasarrufu sağlamak üzerine kurulmuştur. Bu nedenle klima vb. gibi aletlerin kullanımına gerek kalmayacak bir şekilde uygulaması yapılmaktadır. Mantolama sistemi evin konumuna ve durumuna göre farklılıklar gösterebilir. Nitekim binadaki havayı korumak için önce soğuk ve sıcak havanın yer değiştirmiş olduğu bölge tespit edilmelidir.

Mantolama binanın hangi bölgelerine yapılmaktadır? 
Genellikle binaların dış duvarlarına, çatılara, katları birbirinden ayıran döşemelere, binanın boş kalan bölmesine ( teorik olarak garaj vs. gibi ısıtılmayan bölmelere) ve toprak kısımlara mantolama işlemi uygulanmaktadır.  Bu işlemler büyük binalarda ortalama olarak 1 ile 4 hafta gibi bir süre içerisinde tamamlanırken,  küçük binalar da 1 hafta veya daha kısa sürede bitirilebilmektedir.Aynı zamanda mantolama sistemleri yapılırken hava koşullarının da uygun olması gerekmektedir.Yağmurlu veya sisli havalar da işlem yapılmamalıdır. Çünkü malzemeler zarar görebilmekte ve bunun kabinde ise sağlıklı sonuçlar ortaya çıkmamaktadır. Uygun hava koşulu sağlandığında ise binanın dışında hiç bir pürüz bırakılmamalı ve malzemeler sık aralıklarla yani aralarında boşluk kalmayacak şekilde döşenmelidir. İyi yapılmış bir mantolama sisteminin faydaları  şu şekildedir;

  • Binanın dışında bulunan her türlü kirişler ve kolonlar arasında ısı köprüsü oluşturularak dışarıya ısı kaçması engellenmektedir.
  • Binanın dışındaki çatlak vs. gibi kusurlar ötülür ve böylece de bu aralıklardan ısı sızması engellenir.
  • Bina dış tahribatlara karşı korunmaktadır.
  • Su yalıtımı yapılmasına ek olarak ısıda yalıtılır.
  • Hava akımı engellenir bu nedenle herhangi bir şekilde yoğuşma söz konusu olmaz.
  • Çevre korumasına katkıda bulunulur.
  • Binanın ömrü uzatılır.
  • Büyük kar getirisi sağlanır. Çünkü kış aylarında ısınmak için çok fazla bir masraf yapmaya gerek kalmaz.

Gerçek anlamda büyük tasarruf sistemi olarak bilinen mantolama özellikle son yıllarda her türlü bina için gerekli bir sistem olmuştur. Bu nedenle sistemin çok iyi tanınması gerekmektedir. En çok uygulanan 2 mantolama sistemi bulunmaktadır.

Dış Cephelerin Mantolanması

Binanın dış cephesine ısı giriş çıkışını engellemek amacıyla bir çok malzeme yerleştirilmektedir. Genellikle büyük ve gösterişli binalar için muhakkak kullanılması gereken bir sistemdir. Yapımı oldukça basittir. Kısaca dış cephe mantolama şu şekilde yapılmaktadır. Subasman profilleri dışı temizlenmiş olan binalara güzelce yerleştirilir. Daha sonra ısı geçirmeyen plakalar su basman profillerinin üzerine yapıştırılır. Ardından ise sistemin daha sağlam durması için dübelleme yapılır. Binan yükseldikçe yapılan dübel sayısı da artmaktadır. Bu işlemlerin son bulmasıyla birlikte  profillerin üzerinde iki kat sıva atılır ve fileler duvarlara sarılır. Sıvaların iyice kuruduğundan emin olunduktan sonra ise dekoratif olan kısma geçilir ve bu da mantolamayı yaptıracak olan kişinin zevkine göre şekillendirilir.

İç Cephe Mantolama

Dış cephe mantolama için fazla bir bütçeniz yok ise ve evlerdeki soğuklarla baş edemez durumdaysanız o halde iç cephe mantolamadan yararlanmalısınız. Uygulanma şekli dışa cephe sistemi ile aynı olsa da dışta kullanılan malzemeler kadar kalın ürünler kullanılmamaktadır. Ancak iç cephe sistemleri dışta uygulanan kadar etkili değildir. Mümkün odluğunca mantolama sistemi yaptıracaksanız işi bilen birisine ve dış cephe sistemlerine yönelmenizi tavsiye ederiz.

Mantolama fiyatları

Fiyat ortalaması şirketten şirkete göre elbette ki değişiklik gösterecektir ancak, iç mantolama da metrekare fiyatı ortama olarak 70 ile 90 TL civarında yapılacaktır. Dış mantolama sistemlerinde ise metrekare birim fiyatları genellikle 50 TL ile 60 TL arasında değişkenlik gösterecektir. Mantolama fiyatları için ilgili kategoriyi inceleyebilirsiniz.

Bu yazıya benzer Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır? makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Twitter Google Plus Facebook Linkedin

Yapanibul.com da yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği
oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından yapanibul.com.tr hiçbir şekilde sorumlu değildir. 
Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.

Copyright @ 2011 - 2017