Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?Büyük şehirlerde yaşam alanlarının oldukça çok artması ve teknolojinin de hızla gelişmesi ile birlikte ses kirliliği sorunuda büyük bir sıkıntı haline gelmiştir. İnsanlar sürekli çalışan arabalardan, inşaat seslerinden,alt ve üst komşuların elektrik süpürgesi vs. gibi seslerinden oldukça şikayetçi bir duruma gelmişlerdir. Bu durumdan sakınmak ve kendimize huzurlu ortamlar yaratabilmek için son teknoloji ses yalıtım sistemlerine başvurulmaktadır. Bu sistem aslına bakıldığı zaman bir hayli yararlıdır. Evlere yerleştirilen özel malzemeler ile rahatsız edici sesler izole edilir ve bu tür sıkıntılara son verilir. Bu işlemlerin maliyeti de harcanan işçiliğe göre oldukça düşük tutulmaktadır. Peki bu kadar yararlı ve huzur verici bir yöntem olan ses yalıtım sistemi nasıl yapılır? Hemen açıklayalım, iki türlü yalıtım şekli vardır.

Duvar Yalıtımı

duvarın iç kısmı ve dış kısmı olmak üzere iki şekilde düzenlenmektedir. Duvarın iç kısmına yapılacak olan sistem için ses geçirmeyen bir sünger (bondex) duvara yerleştirilir. Dış kısım yalıtımı için ise genellikle müzik stüdyolarında da kullanılan akustik süngerler kullanılmaktadır. Bu ürünler evlerin ya da ses geçirmesini istemediğiniz ortamların duvarlarına bir yapıştırıcı yardımı ile yapıştırılır. İzolasyon yaptırmadan önce bulunduğunuz mekanların ses yalıtımına müsait olup olmadığı da ayrıca tespit edilmelidir. Sonrasında ise izolasyon işlemlerinin ustaca yapılması gerekmektedir. Bu nedenle işin uzmanı olan kişiler ile irtibata geçilmesi her zaman sizler için en iyisi olacaktır.

Tavan Yalıtımı

Tavan yalıtımı sisteminde genellikle tavan bölgesi için üretilmiş olan ses geçirmez süngerler kullanılmaktadır. Bu işlemleri uygulatmadan önce insanların kafasında evde kötü bir görünüm oluşur mu sorusu oluşmakta ve bu nedenle insanlar ses yalıtımı yaptırıp yaptırmamak konusunda kararsız kalmaktadır. Aksine ses yalıtım malzemeleri evlerde daha dekoratif ve özenli bir hava yaratmaktadır. Bu nedenle gönül rahatlığı ile uygulatabilirsiniz.

Son zamanlarda şehirlerde yaşayan insanların en büyük sıkıntılarından olan ses kirliliğine en etkili ve kesin çözüm izolasyon yaptırmaktır. Sizler de bu tür seslerden sıkıldıysanız ve kurtulmak istiyorsanız bu işlemleri tereddüt etmeden uygulatmalısınız. Çünkü özellikle son zamanlarda yoğun bir gürültü olması, ses yalıtım sistemlerinin evlerde kullanılmasını gerekli kılmıştır. İzolasyon işlemlerini yaptırmadan önce ön hazırlık olarak bulunduğunuz ortama sesin nereden geldiğini bulunuz. Edindiğiniz bilgileri uzman kişiler ile paylaşmanız durumunda işçiler üstlerine düşen görevi hakkı ile yerine getireceklerdir. Bu sistemi kullanmakta kalite de önemli bir unsur olduğundan,mümkün olduğunca en kaliteli malzemeleri seçmeniz sizler için daha mantıklı bir seçim olacaktır. Aksi takdirde hem ses açısından hemde ekonomik açıdan da risklere girebilirsiniz. Bu nedenle verimli bir sonuç almak için ses yalıtımı yaptırırken işin uzmanına başvurun ve malzeme kalitesini kontrolden geçiriniz.

Bu yazıya benzer Mantolama Nasıl Yapılır? makaleminizi okuyabilirsiniz.

 

Twitter Google Plus Facebook Linkedin

Yapanibul.com da yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği
oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından yapanibul.com.tr hiçbir şekilde sorumlu değildir. 
Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.

Copyright @ 2011 - 2017